İletişim Bilgileri

zara kimya tic.ltd.şti

  • Yetkili Kişi: Volkan girer
  • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
  • +90 (539) 517-78-92
  • Adres: FABRİKA İkitelli O.S.B. Mahallesi Haseyad Kooperatifi 10.Cad. No: 2 (Ali Raif İlaç Fabrikası Karşısı) Başakşehir - İSTANBUL, İkitelli O.S.B., İstanbul, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler
ALÜMİNYUM SÜLFAT, resim 1
  • ALÜMİNYUM SÜLFAT, resim 2
  • ALÜMİNYUM SÜLFAT, resim 3

ALÜMİNYUM SÜLFAT

/ ŞAP Menşei : YERLİ Ambalaj: 25 KG
stokta var
Fiyat için bizi arayın
Satıcıya Ulaş
Ödeme ve Teslimat Şartları Çalışma Saatleri
İletişim Bilgileri
  • Yetkili Kişi: Volkan girer
  • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
  • +90 (539) 517-78-92
  • Adres: FABRİKA İkitelli O.S.B. Mahallesi Haseyad Kooperatifi 10.Cad. No: 2 (Ali Raif İlaç Fabrikası Karşısı) Başakşehir - İSTANBUL, İkitelli O.S.B., İstanbul, Türkiye
Ürün ile ilgili detaylı bilgi

Standart Verileri

CAS numarası
10043-01-3
Moleküler formül
Al2 (SO4) 3
Molar kütle
342,15 g / mol (susuz) 666,42 g / mol (okta,deka hidrat)
Görünüm
Beyaz kr
Standart Ürün Spesifikasyonu

Al₂O₃
%16 min
Fe₂O₃
:%0,03 max.
Tane Boyutu
3-10 mm
Suda çözünmeyen miktar
%0,3 max.

Genel Bilgi

Kimyasal formülü Al2 (SO4) 3 olan yer kabuğunda bol miktarda (%7,5-8,1) bulunmasına rağmen serbest halde çok nadir bulunup ve bu nedenle bir zamanlar altından bile daha kıymetli görülmüştür. Alüminyumun ticari olarak üretiminin tarihi 100 yıldan biraz fazladır.Alüminyum ilk keşfedildiği yıllarda cevherinden ayrıştırılması çok zor olan bir metal idi. Alüminyum rafine edilmesi en zor metallerden biridir. Bunun nedeni, çok hızlı oksitlenmesi, oluşan bu oksit tabakasının çok kararlı oluşu ve demirdeki pasın aksine yüzeyden sıyrılmayışıdır.
Alüminyum sülfat;(Al2SO4) formülü ile gösterilip, demir sülfat ile birlikte en çok kullanılan iki koagülanttan biridir. Yüksek verimli bir arıtma kimyasalıdır.Kuru halde korozif özelliği yoktur. Çözelti halindeyken korozif özellik gösterir. Genellikle % 6 lık çözelti halinde kullanılır. Korozif özelliğinden dolayı plastik, cam elyaf ya da paslanmaz çelik içerisinde bulundurulmalıdır.Korozif bir durumu olduğundan, kullanım ve depolama esnasında plastik veya paslanmaz çelik tanklar kullanılmalıdır.

Moleküler Yapısı

Üretim ve Reaksiyonları

Yer altı kaynağı olarak Alunitten elde edilen aluminyum sülfat konusunda alunitler {KAl3(SO4)2(OH)6} kaynayan % 88 lik (ağırlıkça) H2SO4 kazanlarında işleme tutularak ve aliminyum, potasyum sülfatat ayrımı gerçekleşmektedir. Reaksiyon iki evrede gerçekleşmekte olup birinci evrede K2SO4 asitte çözünür. Asitte çözünmeyen Al2(SO4)3 95 oC deki su ile yıkanarak alunitten ayrılmaktadır. Asitte çözünen K2SO4 kalsinasyonla ayrılmaktadır. Bu proses sonucu elde edilen Al2(SO)4 hücre kalitesinde (Cell-grade) alümina eldesi için uygun olmayıp ileri derecede saflaştırılması gerekmektedir. Alunitin asit sülfasyonu işleminde verim % 90'ın üzerindedir.

Alunit yakma işlemi, 600 oC civarında yapılmaktadır. Alunit içindeki % 50'yi aşan silikayı ayırmak için asidik ortam sağlanmakta, amonyakla muamele ile % 50 den fazla amonyum sülfat elde edilmektedir. Bu proses sonucu alumina ve potasyum sülfat yan ürün olarak elde edilmektedir.

Alüminyum sülfat boksitlerden de üretilebilmektedir. Bu yöntem Seydişehir aluminyum tesislerinde kullanılmaktadır. Aluminyum hidrattan başlayan bir prosesle aluminyum sülfat üretimi yapılmaktadır.

Birinci tip cevherleşmede alunitler, 3-10 cm kalınlığında çatlak dolguları şeklindedir. Balmumu renginde olup romboedrik kristaller şeklinde bulunmaktadır. İkinci tip oluşum ise, alkali feldspat içeren kayaç ve tüflerde ramplasman ile oluşmuştur. Bu tip yataklar masif olup alunitler kirli beyaz renktedir. Tenörün düşük olmasına rağmen (7.54 K2O), 4 milyon ton civarında rezerve sahip olması nedeniyle ekonomik önem taşımaktadır. Ayrıca kaolin yatakları içinde gözlenen alunit oluşumları da vardır.

Kullanım Alanları

Yangın Söndürücü Ekipmanlarda

Yangın söndürücü ekipmanlarında köpük yapıcı ve yardımcı materyal olarak kullanılmaktadır. alev-almaz kumaş üretimi, katalizör, ph kontrol edici ve sudan etkilenmeyen ve hızlı kuruyan beton elde etme, işlerinde de çokça kullanılmaktadır.

Tekstil

İplik ya da kumaş boyama ve su saflaştırmada,alev almaz kumaş üretiminde,ph kontrolünde kullanılmaktadır.

Gübre
Kuvars içeriğinden dolayı değerli bir potasyum gübresi (K2SO4) kaynağı olarak kullanılmaktadır.Amonyum sülfat veya fosfatla karışık gübre üretiminde kullanılmaktadır. Alunit ve aluminyum sülfatın kullanım alanları şunlardır :

Gıda

Suların arıtımında,Şeker üretiminde,Süt Ürünlerinde ve bir çok farklı gıda çeşitlerinde önemli bir faktör olarak kullanılmaktadır.

Tarım

Alüminyum sülfat bazen hidrolize alüminyum hidroksit çökeltisi ve bir seyreltik sülfürik asit çözeltisinin oluşturulması için olduğu gibi, bahçe toprağın pH azaltmak için kullanılır.

İlaç

Alüminyum sülfat ilaç sektöründe bazı antiperspiranlar aktif madde olmakla birlikte çoğu üründede yan ürün olarak kullanılmaktadır.Ayrıca antiseptik etkilerinden dolayı, kanamayı durdurucu, dişetlerini kuvvetlendirici, ağız yaralarında antiseptik olarak kullanılır.

İnşaat

İnşaat sektöründe beton su yalıtımı ajan ve hızlandırıcı olarak kullanılır.Ayrıca tank izolasyonlarında kullanımı vardır.

Ticiz.com'un rehber kategorisi: İstanbul'daki Deri kimyasalları
Oluşturma tarihi: 25.07.2016 12:40
Düzenleme tarihi: 25.08.2018 17:19