İletişim Bilgileri

zara kimya tic.ltd.şti

  • Yetkili Kişi: Volkan girer
  • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
  • +90 (539) 517-78-92
  • Adres: FABRİKA İkitelli O.S.B. Mahallesi Haseyad Kooperatifi 10.Cad. No: 2 (Ali Raif İlaç Fabrikası Karşısı) Başakşehir - İSTANBUL, İkitelli O.S.B., İstanbul, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler
AMONYAK, resim 1
  • AMONYAK, resim 2
  • AMONYAK, resim 3

AMONYAK

AMONYAK (LİKİD) (LİKİD) Menşei : YERLİ Ambalaj: 56 KG Standart Verileri CAS numarası : 7664-41-7 Kaynama noktası : 28 oC ( %30 NH4OH) Donma noktası: -72 oC
stokta var
Fiyat için bizi arayın
Satıcıya Ulaş
Ödeme ve Teslimat Şartları Çalışma Saatleri
İletişim Bilgileri
  • Yetkili Kişi: Volkan girer
  • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
  • +90 (539) 517-78-92
  • Adres: FABRİKA İkitelli O.S.B. Mahallesi Haseyad Kooperatifi 10.Cad. No: 2 (Ali Raif İlaç Fabrikası Karşısı) Başakşehir - İSTANBUL, İkitelli O.S.B., İstanbul, Türkiye
Ürün ile ilgili detaylı bilgi

Genel Bilgi

Kimyasal formülü NH3 olan renksiz ve keskin ve hoş olmayan kokuya sahip bir gaz bileşiğidir.Ortaçağda geyik boynuzundan elde edilen isminin kökeni Eski Mısır’a kadar dayanan. Ticari adı amonyum hidroksit çözeltisi olup molekülleri polar olduğundan zayıf hidrojen bağları sayesinde su içinde yüksek oranda çözünür. OH- iyonu içermediği halde zayıf baz özelliği gösterir.Gazlaşma gizli ısısının yüksek oluşundan dolayı bir çok sektörde soğutucu olarak kullanılmaktadır.Kırmızı turnusol kâğıdının rengini maviye dönüştüren bu alkali çözelti (baz) asitlerle birleştiğinde amonyum tuzlarını verir.

Moleküler Yapısı

Üretim ve Reaksiyonları

Elementlerin birleşiminin yeterli olduğu amonyak eldesinde sanayide uygulanan başlıca yöntem; Haber-BOSCH yöntemidir.Bu yöntem hidrojen ve azotun doğrudan birleşimini gerçekleştirerek ürün eldesini sağlamaktadır.

N2 + 3H2 —–> 2NH3
Azot havadan elde edilirken,hidrojen ise doğalgazdan elde edilir ve katalizörlerinde yardımıyla üstteki tepkime neticesinde amonyak üretimi gerçekleşir.

Laboratuvarlarda, sodyum hidroksitin amonyum tuzları ile reaksiyonundan veya nitritlere su etki ettirmekle elde edilir. Çok miktarda amonyak, koklaştırma esnasında havagazı fabrikalarında elde edilir. Endüstride sentetik olarak elementlerinden (azot ve hidrojenden) de elde edilir. Elde edilen toplam amonyak miktarının % 85’i sentetik metotladır.

Amonyak,doğada ise verimi yüksek topraklarda,yağmur suyunda bitkilerde bulunmaktadır.Sebze ve hayvan materyallerinin nitratlaşmasıyla da meydana gelir.

Ayrıca fabrikaların bacalarından çıkan dumanın arıtılması ile havagazı fabrikalarında yan ürün olarak elde edilirler.

Kullanım Alanları
Kimya

Kimya laboratuvarlarında asit-baz dengesinin sağlanması ve nitrik asit üretimi için kullanılmaktadır.

Gübre

Azotlu gübrelerin üretiminde ilk madde olarak kullanılmaktadır.

Gümüş

Gümüş eşya parlatımı ve temizlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Patlayıcı

Patlayıcı yapımında yardımcı materyal olarak kullanılmaktadır.

Ticiz.com'un rehber kategorisi: İstanbul'daki Tekstil işleme kimyasalları
Oluşturma tarihi: 25.07.2016 12:43
Düzenleme tarihi: 25.08.2018 17:19