İletişim Bilgileri

zara kimya tic.ltd.şti

  • Yetkili Kişi: Volkan-Sevim
  • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75, Bilgi işlem Sevim Hanım
  • Adres: FABRİKA İkitelli O.S.B. Mahallesi Haseyad Kooperatifi 10.Cad. No: 2 (Ali Raif İlaç Fabrikası Karşısı) Başakşehir - İSTANBUL, İkitelli O.S.B., İstanbul, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler
ASETON, resim 1
  • ASETON, resim 2

ASETON

Standart Verileri Menşei : RUS Ambalaj: 165 KG CAS numarası : 67-64-1 GHS tehlike ifadeleri : H225, H319, H336 GHS önlem ifadeleri : P210, P261, P305 +351
stokta var
Fiyat için bizi arayın
Satıcıya Ulaş
Ödeme ve Teslimat Şartları Çalışma Saatleri
İletişim Bilgileri
  • Yetkili Kişi: Volkan-Sevim
  • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75, Bilgi işlem Sevim Hanım
  • Adres: FABRİKA İkitelli O.S.B. Mahallesi Haseyad Kooperatifi 10.Cad. No: 2 (Ali Raif İlaç Fabrikası Karşısı) Başakşehir - İSTANBUL, İkitelli O.S.B., İstanbul, Türkiye
Ürün ile ilgili detaylı bilgi

Genel Bilgi

Kimyasal formülü C3H6O olan alifatik ketonlar sınıfının en basit üyesi olup genel ismi propanon veya dimetil ketondur..En önemli kullanım alanı kozmetik sektörü olup sigaranın içerisinde de bulunmaktadır.Parlama noktasının düşüklüğünden dolayı alev alması çok kolaydır. Bu özelliğinden dolayı aseton, patlayıcı madde ve sentetik iplik fabrikasyonunda geniş ölçüde kullanılır.Oldukça uçucu olan bu madde bir çok maddeyi eritmekte de kullanılır.Kokusu dolayısıyla teşhis etmek oldukça kolaydır.Şeker hastası insanlarda fazla miktarda bulunmaktadır. Aseton önceleri tahıldan elde ediliyordu. Çanakkale’nin geçilememesi vediğer ülkelerden buğday temini sağlanamaması İngiltere’de tahıl kıtlığı yarattı. İsrail devletinin ilk cumhurbaşkanı olan Weizmann tarafından aseton için gereken nişasta at kestanesinden üretildi ve hükümet savaş boyunca ilkokul öğrencilerine bu ürünü toplattı ve bu ürünün alevlenme özelliği kullanılarak İngiltere savaş boyunca ateş gücüne büyük ölçüde katkı sağladı.

Moleküler Yapısı

Üretim ve Reaksiyonları
Kalsiyum asetatın yardımcı madde olmaksızın ısıtılması ile eldesi gerçekleşebilir.
(CH3COO)2 —–> (CaCH3-CO-CH3) +CaCO3

Saf asetik Asit ısıtılmış metalik oksitler (A12O3) üzerinden geçirilirse, aseton, Su ve Karbondioksit verecek şekilde bozunur:
2 CH3COOH + (MeO) —–> (CH3-CO-CH3)+CO2+H2O
İzopropil alkolden hidrojen çıkarmakla veya izopropil alkolü oksitlemekle aseton elde edilir.
Tahılların nişasta barındıran kısımlarında bir çeşit bakteri yardımıyla O2 siz solunum yoluyla elde edilir. Bu fermantasyondan elde edilen karışımda tepkime bazında bir mol etil alkol altı mol butil alkol, üç mol aseton karşımıza çıkar.

Teknik olarak izopropanolün bakır katalizörlerinden 250 °C'de dehidrojenlenmesinden elde edilebilmektedir.

Kalsiyum asetatın ısıtılmasından elde edilebilmektedir.

Odunun kuru kuruya damıtılmasıyla elde edilebilmektedir.

Etanol ve su buharının 250 °C'de gaz fazında Fe2O3 katalizörlüğünde karışımından elde edilir.

Aseton ile sodyum nitrozil prussiat bazik ortamda karıştırılırsa kırmızı çökelme olur, aseton saptanır.

Önemli bir tepkimesi ise bazik ortamda elementel iyotla verdiği iyodoform oluşumudur.

Kullanım Alanları

İlaç

Aseton ilaç endüstrisinde yaygın bir çözücü olarak ve metil alkol içinde bir nötrleştirici olarak kullanılır. Aseton, aynı zamanda çoğu çeşitli ilaçlarda yardımcı madde olarak tepkimeye girerler.

Gıda

Gıda sektöründe paketleme bölümünde bileşen olarak karşımıza çıkarken yine bu sektörde katkı maddeleri olarak kullanılmaktadır.

Kozmetik
Bu sektörde en yaygın kullanımı oje temizliği konusunda en yaygın kullanıma sahip kimyasaldır

Kimya

Kimya sektöründeki en sık ve yaygın kullanım alanı cam laboratuvar malzemelerinin temizliği ve az zamanda yüksek verimle kurutma sağlanması amacıyla tercih edilirler.Ayrıca peelling adı verilen (kimyasal soyma) ile salisilik asit glikolik asit gibi maddelerle etkileşerek bu metodda yardımcı bir etken oluşturmaktadır.

Çevre

Asetonunun su ve topraktan buharlaşma hızı oldukça yüksektir. Aseton toprak için hayvanlar ya da bazen mikroorganizmalar tarafından tüketilen su içinde yüksek çözünürlük nedeniyle önemli bir yeraltı kirleticisidir. Balık için aseton LD50 8.3 g / L değeri ile ve yarılanma süresiyle oldukça zararlı bir maddedir. Aseton tüketen mikrobiyal etkinliği fazla olan sistemlerde oksijen tükenmesi önemli bir risk oluşturabilir

Ticiz.com'un rehber kategorisi: İstanbul'daki Sentetik koku maddeleri
Oluşturma tarihi: 25.07.2016 13:00
Düzenleme tarihi: 25.08.2018 17:19