İletişim Bilgileri

zara kimya tic.ltd.şti

  • Yetkili Kişi: Volkan girer
  • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
  • +90 (539) 517-78-92
  • Adres: FABRİKA İkitelli O.S.B. Mahallesi Haseyad Kooperatifi 10.Cad. No: 2 (Ali Raif İlaç Fabrikası Karşısı) Başakşehir - İSTANBUL, İkitelli O.S.B., İstanbul, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler
Görüntü yok

BAKIR SÜLFAT

Standart Verileri Menşei : ROMANYA Ambalaj: 25 KG CAS numarası : 7758-98-7 PubChem : 24462 EC numarası : 231-847-6 ChEBI : 23414 Moleküler formül : CuSO4 Molar
stokta var
Fiyat için bizi arayın
Satıcıya Ulaş
Ödeme ve Teslimat Şartları Çalışma Saatleri
İletişim Bilgileri
  • Yetkili Kişi: Volkan girer
  • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
  • +90 (539) 517-78-92
  • Adres: FABRİKA İkitelli O.S.B. Mahallesi Haseyad Kooperatifi 10.Cad. No: 2 (Ali Raif İlaç Fabrikası Karşısı) Başakşehir - İSTANBUL, İkitelli O.S.B., İstanbul, Türkiye
Ürün ile ilgili detaylı bilgi

Genel Bilgi

Kimyasal formülü CuSO4 olan mavi renkli doğada susuz formda kalkantit minerali olarak bulunur. Çok kullanıldığı hali CuSO4.5H2O dur.Görünümü büyük, mavi yada ultramerin triklinal kristaller ya da açık mavi toz şeklindedir. Suda çözünümü mükemmel olan bu madde , metanol ve gliserinde oldukça iyi çözünür. Bakır sülfat pirit küllerinden ya da metalik bakırdan yola çıkılarak elde edilir.İçerdiği hidrasyon miktarına göre değerliği ve ismi değişir. Temelde Bakırın derişik sülfürik asitle reaksyonu ile meydana gelir. Çinko gibi aktif metallerle reaksyona giren bakır sülfat, bakırını element halinde bırakır,diğer metalin sülfatı oluşur.Yüksek sıcaklıklarda çözelti içerisinde bozunmaya uğrar ve ürünün renginde farklılıklar gözlemlenir.

Moleküler Yapısı

Üretim ve Reaksiyonları

Bakır sülfat CuO ile H2SO4 ün birebir reaksiyonu ile elde edilir.

CuO + H2SO4 → CuSO4 + H2O

Cu + H2SO4 → CuSO4 + H2O

Bakır sülfat daha reaktif metaller ile reaksiyona girip – sülfatları oluşturur ve bakırı dışarı bırakır.

CuSO4 + Zn → ZnSO4 + Cu
CuSO4 + Fe → FeSO4 + Cu
3 CuSO4 + 2 Al → Al2 (SO4) 3 + 3 Cu

CuSO4 + Kireç → Bordeaux Karışımı

Bakır sülfat; endüstriyel olarak, seyreltik sülfürik asit ile sıcak konsantre sülfürik asit ya da bunların oksitlerinin, bakır metal işleme tabi tutulmasıyla elde edilir.

Bakır Sülfattan Bakır(I) Oksit eldesi iki aşamada alttaki reaksiyona göre elde edilebilir.

2CuSO4 + Na2SO3 + 6NaCl + H2O → 2Na2CuCl3 + 2Na2SO4 + H2SO4

2Na2CuCl3 + 4NaOH + H2SO4 → Cu2O + 6NaCl + Na2SO4 + 3H2O

Kullanım Alanları

Tarım

Bakır sülfat (göztaşı) tarım sektöründe bir fungisit olarak kullanılır. Bitkilerde (Meyve Ağaçlarında) kullanılmak üzere hazırlanan Bordo Bulamacında önemli bir rol oynar. Bitkilerin bakır ihtiyacını karşılamada başarılı gübre çözeltisidir. Bakır, klorofil (yeşil renk pigmenti) sentezi için vazgeçilmez elementlerden biridir. Klorofil sentezi ise bitkinin fotosentez etkinliği ve sonuçta verim üzerinde belirleyici rol oynar. Bakır ayrıca bitkide protein ve vitaminlerin oluşumunu sağlar. Tahıllarda noksanlık şiddetli ve sürekli olursa başak oluşmaz.

Sağlık
Ayak banyoları; ayak ve tırnak sağlığını korumak, tırnağın dayanıklılığını artırmak ve ayak hastalıklarını tedavi etmek amacı ile hayvanların yürütülerek içinden geçirildikleri veya bir süre içinde tutuldukları, içi ilaçlı (göztaşı %5 lik çözeltisi)su dolu havuzlardır.
Elektroliz

Elektroliz yöntemi için bakır tozu üretiminde elektrolitik olarak kullanılır.Oksitlerden oluşan tozlar katoda akım vermek suretiyle elektrolitik banyoda çökertilir ya da iyi kırılabilme özelliğinde katot da toplanır.Banyo teknesi kurşun kaplıdır. Elektrolitik olarak bakır sülfat ve sülfirik asit kullanılır. Anot bakır katod ise antimuanlı kurşundur.Elektroliz yöntemi ile genel olarak bakır tozları imal edilir.

Boya

Bakır sülfat bitkisel boyamada bir mordan olarak kullanılabilir. Genellikle belirli boyaların yeşil renk tonlarını vurgular.

Tıp

Bakır sülfat, bu sektörde bir kusturucu olarak kullanılmaktadır.Bu kullanım doğa için çok toksik olarak kabul edilir.D.S.Ö ‘ne göre panzehir sınıfındadır.

Diğer

Bakır sülfat okullarda bakır kaplama deneylerinde kristallerin görünebilir bir hal almasını sağlamak için kullanılır. Ayrıca çözelti formuyla parazitik enfeksiyonlar için akvaryum balıklarını tedavi etmek için ve aynı zamanda akvaryumlar dan salyangoz çıkarmak için uygundur.

Ticiz.com'un rehber kategorisi: İstanbul'daki Diğer cilt bakım ürünleri
Oluşturma tarihi: 09.01.2018 19:36
Düzenleme tarihi: 25.08.2018 17:19